Lago di Garda

Italský karavanový ráj

Zveme Vás na dovolenou do italského karavanového ráje - Gardské jezero (italsky Lago di Garda nebo Lago di Benaco) je největší italské jezero, které se nachází na severu země mezi Alpami a Pádskou nížinou v regionech Tridentsko - Horní Adiže, Veneto a Lombardie, do nichž náleží také ze správního hlediska. Jezero bylo vytvořeno po poslední době ledové Etschským ledovcem, jehož stopy se ještě dnes velmi výrazně zachovaly. Severní úzká a dlouhá část jezera připomíná fjord, který obklopují hřbety až 2000m vysoké. Jižní širší část je tvořena morénovými zbytky. Jezero má rozlohu 370km². Je dlouhé 52km a široké 17km. Délka jeho břehu je 158km. Průměrnou hloubku má 136m a maximální hloubku 346m. Leží v nadmořské výšce 65m.

Mimořádná mnohotvárnost krajiny a klimatických oblastí v okolí jezera Garda ovlivňuje nesmírné bohatství druhů živočišného a rostlinného světa.

Hladina jezera je díky teplému větru Ora takřka ideální plochou pro provozování windsurfingu. V nedávné době byla kolem jezera dostavěna nová cyklostezka, která střídá roviny kolem vinohradů či jablečných sadů s horskými stezkami mířícími do těch nejvyšších pater okolních masivů a míjí několik středověkých hradů. Trasy jsou vhodné pro všechny typy cyklistů od nenáročných vyjížděk po náročný biking. V okolí jezera je také mnoho kilometrů kvalitního asfaltu pro in-line bruslaře.

Hustá síť značených turistických cest předurčuje hory v okolí jako výborný cíl mnohých turistů. Jsou zde možnosti turistiky od lehkých procházek po rozkvetlých loukách několik set metrů nad jezerem přes vysokohorskou turistiku po náročné horolezectví ve vápencových stěnách místních masivů. Velmi oblíbené jsou zde zajištěné cesty typu via ferrata, kterých podél celého jezera nalezneme stovky.

Hrad Arco - ční z horského masivu přímo nad městem, návštěva Vám zabere cca 2hod. Vrcholnabízí zajímavé výhledy.

Cascata Varone - úchvatná podívaná - jeskynní vodopády Varone se nachází cca3km za Riva del Garda. Jeskyně nevysoká 93m a široká 55m. Vstup do jeskyní je umožněn z různých výškových úrovní. Součástí návštěvy je malá botanická zahrada.

Monte Baldo - lanovka z Malchesine Vás vyveze do 2200 m.n.m. kde zažijete ojedinělý výhled na jezero. Monte Baldo je rájem nejen pro turisty, cyklisty, ale i pro paragliding.

Malchesine - skalní město na východním břehu jezera. Historické centrum se skládá ze spousty úzkých uliček, město plné obchodů, kaváren, restaurací, řemeslnických dílen. Národní památka - hrad Scaligero. Výchozí bod na Monte Baldo.


Lago di Ledro - z Rivy del Garda se dá přijet k jezeru veleznámou cyklistickou trasou Strada del Poale k jezeru Ledro - klidnější jezero - ráj pro cyklistiku, horskou turistiku nebo rybaření. 

Lago di Teno - nejkrásnější jezero v okolí. Nabízí nejteplejší blankytně modrou vodu. Je zasazeno mezi lesy a horami. Romantické písčité pláže skvělé ke koupání a opalování. V jezeru kolísá hladina, pokud hladina klesne je neustále k vidění ostrov zvaný 86.

Riva del Garda -hlavní město severu Gardy.V Rivě je několik pamětihodností a její okolí připomíná norsky fjord. Letovisko se pyšní krásnými plážemi, náměstí s arkádami, věží s hodinami, barokní kostel, radnice, hrad Rocca.

Sirmione je pohádkové středověké město na jihu Lago di Garda. Do městečka se vchází kolem hradu Scaligerů, za hradem se nachází uzoučké středověké uličky plné obchůdků, restaurací a cukráren. Na úplné špičce leží nejvýznamější římská vila v severní Itálii, Grotte di Catullo (Calullovy jeskyně).

Via Ferrata lago di Garda - v kolí Gardy jsou ferraty, zajištěné cesty, které na první pohled připomínají spíše pochod lesní krajinou s jištěním na lanech. Můžete vyzkoušet krátké nenáročné feraty, které zvládnou i děti nebo naopak vysoce fyzicky i horolezecky náročné cesty.

Hrad Drena - tento hrad je častým cílem turistů, protože nahoru vede velmi působivá via ferrata (rio Salagoni). Dostat se nahoru se lze i pěšky z hlavni silnice vedoucí z osady Dro.


Botanická zahrada André Hellera - nachazí se v městečku Gardone Riviera a pyšní se 500-ti druhy exotických rostlin, je tématicky vedená podle různých koutů světa.

Gardaland je zábavní park, na své si zde přijdou nejen všichni milovníci horských drah, obřích kolotočů, atrakcí, ale i malé děti. V Gardalandu naleznete desítky nejrůznějších atrakcí, obchodů, kin a představení.

Movieland je zábavní park, který se celý nese v duchu filmových a seriálových hrdinů. Naleznete zde na 2 desítky atrakcí, které jsou tématicky blízké filmovému průmyslu. Například: Hollywood Tower, Lavice Tomb Rider, Rambo, Terminator a další.

Caneva Aquapark - v aqvaparku si užijete několik tobogánů, rapids na pneumatikách, strže, blackhole, zábavný bazén, bazén pro děti, představení, občerstvení, restaurace.


Horská turistika je na Lago di Garda velmi oblíbena právě díky nezapomenutelným výhledům na jezero, či přilehlé horské štíty. Nalezneme zde trasy nenáročné, spadající spíše pod trekking, ale i časově a fyzicky náročnější cesty

Windsurfing na Lago di Garda - v celé Evropě nenajdete lepší podmínky pro provozování tohoto sportu.

Lago di Garda na kole - Lago di Garda a jeho nejbližší okolí je vítaným cílem mnoha cyklistů. Je oblíbeno pro svojí rozmanitost cyklostezek. Od velmi jednoduchých kratších výletů, přes náročná horská stoupaní, po extrémní sjezdové tratě.

Canyoning - tato velmi specifická sportovní aktivita se dá provozovat i v okolí Lago di Garda.Jedná se o relativně mladý sport, který vznikl ve Francii. Při canyoningu zdoláváte překážky, které připravila horská řeka ve svém korytě. V jednoduchosti by se dalo říci že slaňujete, brodíte se, plavete v krásných zákoutích, sjíždíte přírodní tobogány, skáčete do hlubokých tůní a prostupujete vodopády.

Kempy

Lago di Garda nabízí širokou paletu exluzivních, ale i přírodních kempů, ideální pro karavaning.

Kompletní výběr kempů na Lago di Garda: Lagodigardacamping.com